Witaj na stronie Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów!

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - Grupa "10 Biała"

W dniach 6-14 sierpnia, w ramach 305 Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, pielgrzymowała na Jasną Górę grupa „10 Biała”, prowadzona przez Księży Marianów.
Pątnicy maszerujący w szeregach „Białej Dychy” to ludzie młodzi (niejednokrotnie całe rodziny), przede wszystkim parafianie z mariańskich parafii z Polski i zagranicy. Ich drodze niemal przez cały czas towarzyszył śpiew animowany przez młodzież i maryjna radość z tego „jak wielkie rzeczy uczynił im Wszechmocny”.
Dziękując za niezwykły dar kanonizacji ojca Stanisława Papczyńskiego pielgrzymi wsłuchiwali się w Słowo Boże zgłębiając temat „Maryja Bramą Miłosierdzia”.
 


Prócz Ojca Przewodnika, którym od pięciu lat jest ks. Grzegorz Reiss MIC, wśród pątników było znacznie więcej Marianów: ks. Rafał Gniazdowski MIC, ks. Wacław Pokrzywnicki MIC, diakon Piotr Szyperski MIC, kleryk Mateusz Cielecki MIC oraz pięciu braci postulantów. Jak co roku nie zabrakło również księży gości, którzy choć mogli towarzyszyć pielgrzymce tylko przez jeden konkretny dzień, dzielili się Słowem Bożym i wspierali pątników sakramentem pokuty. Byli to ksiądz vice prowincjał Eugeniusz Zarzeczny MIC, poprzedni ojciec przewodnik ksiądz Roman Frąckowiak MIC, ksiądz kustosz Wiktor Gumienny MIC i ksiądz prof. Piotr Kieniewicz MIC z Lichenia oraz wyświęcony w tym roku ks. Krzysztof Stąpor MIC. Na pielgrzymim szlaku była również siostra Beata Radecka ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.


W znoszeniu codziennego trudu pielgrzymowania, prócz niezłomnych służb medycznych, pomagały także wspólnie spędzane wieczory przy ognisku, festiwalu talentów i radosnym śpiewie.
Po dziewięciodniowej wędrówce mariańskich pątników trudno było już nazywać „grupą”, bowiem Pan Bóg na pielgrzymce zmienia każdego i czyni z ludzi prawdziwą wspólnotę – swoistą pielgrzymkową rodzinę.
Dlatego też ta „pielgrzymkowa rodzina” pragnąc zacieśniać więzy przyjaźni z Panem Bogiem i ze sobą wzajemnie będzie spotykać się również w ciągu roku na spotkaniach po-pielgrzymkowych, wspólnych rekolekcjach, czy na wspólnej jednodniowej pielgrzymce.