Witaj na stronie Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów!

Marianki 2016

Dla wielu młodych ludzi z naszych mariańskich parafii miesiąc maj, to oczekiwanie na doroczne spotkanie w Górze Kalwarii, przy grobie bł. Stanisława Papczyńskiego. Tegoroczne, XVI już „Marianki 2016” pod hasłem „MIŁOŚci wIERNI”, zgromadziły w dniach 20-22 maja około 400 uczestników. W tym roku przyjechali przedstawiciele Elbląga, Goźlina, Grudziądza, Lichenia, Puszczy Mariańskiej, Skórca, Warszawy – Stegny i Praga, Brumova-Bylnice z Czech, klerycy z Lublina, a także zaprzyjaźnione parafie z Łabuń k. Zamościa (z Siostrami Franciszkankami Misjonarkami) i z Podegrodzia (z miejsca urodzin bł. Stanisława) oraz gospodarze z Góry Kalwarii. Nad organizacją całości czuwała Mariańska Wspólnota Młodych, ze swym duszpasterzem ks. Tomaszem Sekulskim MIC oraz młodzież z Góry Kalwarii z ks. Jakubem Biernackim MIC.

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór pod ogromnym namiotem postawionym przy kościółku Wieczerzy Pańskiej. Po prezentacji uczestników rozpoczęła się multimedialna katecheza „Oblicza miłosierdzia”. Był to czas refleksji nad różnymi wymiarami miłosierdzia i trzema pytaniami „Czy odkryłem już oblicze Boga?”, „Czego nie potrafię sobie darować i z czym pogodzić?” oraz „Z kim powinienem się pojednać?”. W czasie katechezy można było wysłuchać kilku poruszających świadectw o doświadczeniu miłosierdzia. Wieczór zakończyła krótka adoracja relikwii Krzyża świętego.

 

Sobotnie przedpołudnie, to najpierw czas przygotowania  do spowiedzi. Ks. Paweł Skonieczny MIC wygłosił katechezę o Miłosiernym Ojcu na podstawie fragmentu z Ewangelii wg św. Łukasza 15, 11-32. Następnie, w czasie modlitewnego czuwania, większość uczestników przystąpiła do sakramentu pojednania. Dla wielu z nich, jak co roku, jest to bardzo duże przeżycie.


Na zakończenie liturgii pokutnej uczestnicy otrzymali  tradycyjne koszulki – w tym roku w kolorze niebieskim i z wizerunkiem bł. Ojca Papczyńskiego.

 

Czas po obiedzie wypełniły szalone zabawy integracyjne, w tym tańce i puszczanie wielkich baniek.

 

Następnie wszyscy wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, wiceprowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.

 

Dzień zakończył koncert ewangelizacyjny znanego rapera i producenta muzycznego Tau.

 

Temat trzeciego dnia „Marianek 2016”, uczynki miłosierdzia, był okazją do nowego spojrzenia na potrzebujących ludzi, których spotykamy każdego dnia.

 

Tegoroczne Mariańskie Spotkanie Młodych zakończyła uroczysta niedzielna Msza św., która tradycyjnie już gromadzi rzesze czcicieli bł. Ojca Papczyńskiego z całej Polski. Eucharystii przewodniczył w tym roku biskup Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

 

Dzięki niech będą Panu Bogu za ten czas łaski, pięknych spotkań i modlitwy! Więcej relacji, zdjęc i filmów z "Marianek 2016" można znaleźć na naszych profilach na Facebook'u:
www.facebook.com/MarianskaWspolnotaMlodych
www.facebook.com/dmipmic